טוען רבני דיני ממונות

טוען רבני דיני ממונות

טוען רבני דיני ממונות – מה זה?

במאמר הקרוב נעסוק בנושא שרבים אינם מכירים לעומק – וזה את עבודתו של טוען רבני העוסק בדיני ממונות.

עבודתו של הטוען הרבני הינה ייצוג הלקוחות בבתי הדין.

התיקים בדיני משפחה וגירושין מתנהלים בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים. הטוען הרבני הוא איש המקצוע הבקיא בדין העברי ויודע היטב איך מתנהלים בבתי הדין הרבניים.

לטוען הרבני יש גם תחום התמחות נוסף. הוא מומחה בייצוג לקוחות בבתי דין פרטיים המוסמכים לדון מכוח חוק הבוררות.

חוק הבוררות למעשה מסמיך כל אדם להיות בורר ולהחליט בתיק המגיע לפתחו כפי שהוא רואה לנכון. יש סייגים בסיסיים שמהם אינו יכול לחרוג. כך למשל הבורר לא יכול לפסוק בניגוד לחוק. אולם שיקול הדעת שלו הוא רחב ומאפשר פסיקה גמישה בהתאם להשקפתו ולדעתו בנוגע למקרה שבו הוא דן.

חשוב להדגיש שפסק דין של בורר הוא מחייב ובעל משמעות דומה לפסק דין של בית המשפט. התנאי לכך הוא שהצדדים יחתמו על שטר הבוררות, שזהו למעשה המסמך המעניק לבורר את הסמכות לדון בתיק הספציפי.

בציבור הדתי מאוד נפוץ שאת דיני הממונות דנים בבתי דין פרטיים. אלה בתי דין הדנים על פי המשפט העברי (ההלכה). לבתי דין אלה יש סמכות לדון מכוח הסכמת הצדדים ובהתאם לחוק הבוררות.

 

דיני ממונות – מה הם?

כשמדברים על דיני ממונות, מדברים על נושאים רבים ומגוונים. זה יכול להיות דיני עבודה, דיני שכנים כמו חריגות בניה וכדומה, דיני נזיקין, חיובי הלוואות ועוד נושאים רבים הנכללים בתחום של דיני ממונות.

בתי הדין הפרטיים עוסקים מדי יום ביומו בתיקים רבים המונחים לפתחם העוסקים בתחומים אלה.

 

היתרון בהליך הבוררות

היתרון הבולט בהליך הבוררות הוא שהוא זול משמעותית מרוב האלטרנטיבות. הוא הליך מהיר מאוד בדרך כלל, מה שמשפיע על המחיר הכספי הכרוך בניהול ההליך.

כך למשל בעוד שבבתי המשפט הליך נסחב חודשים ארוכים בין דיון לדיון, הרי שבבתי הדין הפרטיים הדיונים נקבעים בלו"ז צפוף למדי.

כך התיק מתקתק במהירות ומגיע להכרעה בהקדם האפשרי.

 

החיסרון בהליך הבוררות

חסרון בולט בבוררות הינו העובדה שכמעט בלתי אפשרי לערער על פסק הדין שנתן הבורר. לכן יש לבחור בקפידה על מה אתם סומכים שיהיה הבורר בתיק שלכם.

 

טוען רבני בדיני ממונות – למה לפנות אליו?

בדיני ממונות ובהליכי הבוררות כל אדם יכול לייצג. אין הגבלה חוקית בעניין.

אולם לאור העובדה שהליך הבוררות הוא שהבורר יכול להחליט לפי שיקול דעתו, יש חשיבות מכרעת לייצוג של טוען רבני. הטוען הרבני מכיר היטב את השפה ההלכתית שלפיה הבוררים יכריעו בסופו של דבר. לכן הוא יידע להציג את הנימוקים הנכונים שישכנעו את הבוררים בצדקת טענותיכם.

הלוא הטוען הרבני למד רבות על אומנות הייצוג. הוא בוגר של קורס טוען רבני שהכשיר אותו במיוחד למטרה זו. לכן יש חשיבות מיוחדת שאיש מקצוע ילווה אתכם בהליכים אלה.

 

טוען רבני דיני ממונות – כמה זה עולה?

עלות שכירת שירותיו של הטוען הרבני בהליך הבוררות הוא משתנה בהתאם לנסיבות. ככלל ניתן לומר שהעלות אינה יקרה באופן יחסי. זאת מכיוון שההליך הוא יחסית מהיר ועם מספר דיונים מצומצם יחסית. העלות בדרך כלל תהיה בין 7,000 ₪ ל 20,000 ₪. כאשר הדבר תלוי במורכבות התיק.

תוכן עניינים

לייעוץ חינם השאירו פרטים בטופס

שלא תפספסו

לשיחת יעוץ חינם

נושא הפניה

לפני שאתם יוצאים

שלא תפספסו פגישת יעוץ חינם

נושא הפניה