חוק הסכם ממון

חוק הסכם ממון

חוק הסכם ממון – מה זה?

החוק של הסכם ממון נקבע בשנת 1973 והוא מסדיר את יחסי הממון בין בני הזוג. אגב, שמו המלא של החוק הוא חוק יחסי ממון בין בני זוג תשל"ג – 1973.

החוק בא להסדיר את האפשרות לקיים הסדר ממון בין בני הזוג. להלן נסביר אודות המושג הזה ביתר הרחבה.

בנוסף החוק בא להסדיר את הליכי חלוקת הרכוש בין בני זוג שנפרדים אם לא ערכו הסכם ממון.

חשוב להבהיר שסעיף 14 לחוק זה קובע שהחוק חל רק עבור בני זוג שהתחתנו אחרי שנת 1973, ואינו מסדיר את המצב עבור בני זוג שנישאו לפני שנה זו.

 

הסכם ממון – המשמעות

אחוזי הגירושין הגבוהים מרתיעים לא פעם זוגות המעוניינים להינשא. החשש קיים ומלווה את בני הזוג. הם אמנם מקווים להקים בית יציב ולחיות יחד באושר. אולם כאשר הם מביטים סביבם ורואים זוגות רבים שנפרדים זה מזה, הם חוששים לעתידם. הם מעוניינים לבטח את עצמם מפני מקרים אלה. לוודא שהכספים שהם הביאו לפני הנישואין יישארו שלהם. שלא יחלקו את כל הרכוש בצורה שוויונית אלא יתייחסו לחלוקה בין סך הכספים שכל צד הביא לפני הנישואין.

לכן קיימת האפשרות לערוך הסכם ממון. זוהי אפשרות שהופכת להיות יותר ויותר נפוצה. אגב, בעבר האפשרות לניסוח הסכם ממון לא היה נפוץ בציבור הדתי אלא רק בציבור החילוני. כיום ההסדר נעשה נפוץ מאוד גם בציבור הדתי.

ההסכם יכול לפתור קונפליקטים עתידיים. כדי לנסח אותו בצורה יעילה שתפתור מחלוקות עתידיות (בתקווה שהזוג יחיה באושר ולא יזדקק למימוש ההסכם), יש לפנות לטוען רבני שמתמחה בניסוח הסכמי ממון.

לאחר ניסוח ההסכם ממון, יש לאשר את ההסכם. אפשר לאשר את ההסכם בביה"ד הרבני או בביהמ"ש. קיימת אף אפשרויות נוספות לאישור ההסכם ללא הגעה לביה"ד או לביהמ"ש.

אם לאחר עריכת ההסכם, הצדדים מעוניינים לשנות את ההסכם, עליהם לשנות אותו בכתב ולערוך אותו מחדש.

 

מה קורה אם בני הזוג לא ערכו הסכם?

אם הצדדים לא ערכו ביניהם הסכם ממון והם עומדים בפני הליך גירושין, החלוקה תהיה כפי שנקבע בחוק יחסי ממון בין בני זוג. ככלל החלוקה תהיה בצורה שווה בין בני הזוג. אם כי זה תלוי מאוד בנסיבות ולעיתים החלוקה תהיה שונה. בנושא הזה יכולים להיות הבדלים מאוד משמעותיים בין הגישות של ביהמ"ש לגישות של ביה"ד. העניין מצריך ייעוץ אצל טוען רבני מקצועי שינחה אתכם איך למצות את הזכויות המגיעות לכם.

תוכן עניינים

לייעוץ חינם השאירו פרטים בטופס

שלא תפספסו

לשיחת יעוץ חינם

נושא הפניה

לפני שאתם יוצאים

שלא תפספסו פגישת יעוץ חינם

נושא הפניה